Gå til innhold
  • Bli medlem
Støtt hjemmeautomasjon! 🥇🥈🥉

nle

Medlemmer
  • Innlegg

    20
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Hjemmeautomasjon

  • System
    Home Assistant

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

nle sine prestasjoner

Kabelfører

Kabelfører (6/16)

  • Dedikert
  • Samarbeidspartner
  • Ett år inn
  • Reagerer godt
  • Første innlegg

Nylige merker

4

Nettsamfunnsomdømme

  1. nle

    Dormakaba

    Bumper denne. Noen som har testet? Skal rehabilitere en eldre dør hvor en moderne smartlås ikke passer inn i estetikken. Eneste smarte alternativer jeg har funnet er denne og muligens Harmonie Smart (som lanseres snart, men som ikke selges frittstående). Skulle helst hatt en zigbee-lås, men BLE får gå om det er eneste alternativ. Appen ser ikke helt brukervennlig ut, men skal uansett ha den inn i home-assistant, så får bare kjøpe en støttet BLE proxy (da den visstnok ikke støtter usb-bluetooth dongler). Lite uavhengig info online om dKey. Produktet begynner å bli noen år (februar 2022), men siste oppdatering på appen skjedde i 27. aug 2025 for admin-app, og 8. oktober 2024 for klient-appen. Så de oppdaterer softwaren iallefall. Fordelen med litt eldre HW er at det blir gjennomtestet, bakdelen er at det potensielt finnes bedre teknologi. Hørte forresten med dormakaba ang. zigbee, og de sier "pr dags dato, så går tilkoblingen på BLE. Det jobbes med å få dette til å støtte Zigbee. Men når det kommer vet jeg dessverre ikke. vanskelig å gi garantier på at det vil komme." – så da holder jeg ikke pusten akkurat.
  2. @StianJo Zigbee er en åpen protokoll/standard, så du kan i teorien bruke hvilken som helst hub (eller koordinator som det vel egentlig heter) du vil. Matter/thread er også åpne protokoller/standarder, som Apple/Google/Samsung benytter seg av. Det er på sett og vis poenget, at de er åpne slik at alle kan bruke de.
  3. Litt på siden, men hvorfor er dere så sugne på Matter? Er ikke Zigbee bedre pga. at det er et mesh system, og matter en sentral hub-basert? Eller misforstår jeg noe? I et hus må vel en mesh-løsning være det ideelle?
  4. Stod noe om at det kunne ta 24-48 timer å få de aktive når man går over til ny IoT plattform.
  5. Ja, jeg kommer ikke videre på appen heller. Må i så fall opprette en ny konto eller noe.
  6. I går datt alle mine gen3 smartkontakter ut. De står å blinker på wifi symbolet. Går jeg i appen og logger inn blir jeg bedt om å migrere til ny IoT plattform. Men det går ikke, får feilmeldingen "Old cloud customer with provided email not found" og jeg kommer ikke videre. Hjelper ikke å logge inn på nytt, etc. Tagger deg jeg @servercookie, for nå ble huset plutselig kaldt.
  7. Er det mer eller mindre jobb for serverene til Drivstoffappen å filtrere rett på API kallet med f.eks. "?stationTypeId=1" enn å filtrere lokalt etter å ha lastet ned alt?
  8. Ja, var mest for å ikke bruke av Drivstoffappens data budsjett. Men det spiller vel kanskje ikke så stor rolle.
  9. Her er noen av logoene de bruker. Hentet ut fra appen. De hoster de på Amazon AWS, men lasted de opp på imgur, så Drivstoffappen skal slippe. Bli sikkert ikke rare dataen, men alikevel. Automat1: https://i.imgur.com/wBhHsLM.png Circle K: https://i.imgur.com/CTJdiCp.png Driv: https://i.imgur.com/8T7r8DR.png Esso: https://i.imgur.com/UvFgrtv.png Esso Express: https://i.imgur.com/qp4sFU9.png Shell: https://i.imgur.com/qdSsMgw.png Uno X: https://i.imgur.com/DRFnb47.png Uno X Truck: https://i.imgur.com/WOxmdbu.png
  10. Du kan vel i teorien koble på en annen temperatur sensor, også ha litt automatisjon i Home Assistant f.eks. som de på. Ellers så kan du vel kalibrere de kanskje? Det kan du med ovnene – og da kunne du kalibrert de slik at når den tror det er 5 grader, så er det egentlig 0.
  11. Det som er vanskelig med en open source-løsning er å spre ordet og få folk til å faktisk bruke det. Det vil også være noen kostnader med tanke på publisering på app stores og serverhosting (om vi tenker at all utvikling skjer frivillig). Jeg er ingen utvikler, men det er jo egentlig bare en relativt enkel database med et frontend som agerer med kart, lokasjon, etc. @NeoID Bra jobba. Men du tenker altså å sette opp en egen API for alle på din kappe? 🙂
  12. Ja eksakt. Derfor jeg stussa når du sa «ja til alt». 🙂
  13. Jeg får ikke noe key som kan brukes iallefall, jeg får følgende output fra https://api.drivstoffappen.no/api/v1/authorization-sessions: # curl -H 'Content-Type: application/json' -H 'X-CLIENT-ID: com.raskebiler.drivstoff.appen.ios' -H 'Accept: */*' -H 'User-Agent: Drivstoffappen/3.0.0 (com.raskebiler.drivstoff.appen; build:305; iOS 17.2.1) Alamofire/5.4.4' -H 'Accept-Language: en-NO;q=1.0, nb-NO;q=0.9' --compressed -H 'Connection: keep-alive' 'https://api.drivstoffappen.no/api/v1/authorization-sessions' {"id":<tall ##>,"authorizationId":<tall ##>,"token":"<token ser slik ut: 237faA88-s90a-2eee-b31d-188244e6ce11">,"createdAt":"2024-01-13T13:25:03.000+0000","expiresAt":"2024-01-13T19:25:03.000+0000","deleted":0}% Og "token" kan ikke brukes som ny API key (X-API-KEY). Noe jeg misser?
  14. Ok, men da er det vel «bare» å bruke den midlertidige keyen? Og refreshe.
  15. Da må man enten klare å reverse enginere det på noe vis, eller kjøre en enhet (f.eks en gammel telefon) med appen på, som man så sniffer trafikken til også oppdaterer keyen fortløpende i HA. Men da skal du nok være over gjennomsnittet glad i drivstoffpriser i HA. Kanskje lettere å få til en open source konkurrent til Drivstoffpriser appen.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Vi har plassert informasjonskapsler/cookies på din enhet for å gjøre denne siden bedre. Du kan justere dine innstillinger for informasjonskapsler, ellers vil vi anta at dette er ok for deg.