Jeg har vannbåren varme i huset, satt opp selv med unntak av heatit ztrm3 med z-wave som elektriker har montert, men jeg har konfigurert og koblet trådløst til en heatit zwater-modul slik at det fungerer selv om smarthusløsningen er utilgjengelig. Alle termostater har gulvføler. Alle oppvarmede rom har termostat og egen vannbåren krets. Vannet inn på kretsene holder ca 40 grader, men gjør det pr nå med en shuntgruppe pga at varmen produseres av elektrisk kolbe. Har varmepumpe som skal monteres. Det er et gammelt hus, som er ganske godt etterisolert gjennom fullstendig renovering. I henhold til produsenter av gulvfliser og av parketten så kan gulvet holde maks 26 grader.
Etter noen år har jeg gjort meg noen erfaringer:
* Rommene som justeres etter gulvtemperatur (bad, gang) oppleves til å ha like stabil temperatur som de som reguleres etter lufttemperatur, men gulvtemperaturen er mye jevnere. Tyder på at jeg like gjerne kunne ha regulert alle rom med lavere temperatur i vannet og kun etter gulvføler. Jeg vurderer å bytte alle termostater til å kun regulere etter gulvføler, og heller styre setpoint basert på værmelding i smarthuset (gulv må være kjøligere på sommer enn på vinter).
* Rom med solinnstråling har behov for å kutte tilførsel ganske raskt når det er solinnstråling, mens det samtidig er behov for tilførsel i rom med skygge. Det hadde altså ikke fungert bra dersom anlegget kun var justert etter utetemperatur og disse gulvene fortsatt hadde fått tilførsel av varme. Det er altså nødvendig med aktuatorer for å styre vannkretsene.
Så: Gulvføler er nødvendig for å overholde kravene fra produsenter av parkett og fliser, men romføler kunne jeg nok ha klart meg uten i samtlige rom unntatt stuen hvor det er tidvis er en del solinnstråling. Her er romføler nødvendig for å redusere varmetilførsel når det er sol, selv om det er kaldt ute. Men romføler kan være noe annet enn termostaten, dersom man har logikk i smarthuset som endrer setpoint i termostat. Den direkte koblingen fra termostat til relémodul for aktuatorene er veldig viktig. Det må fungere selv om smarthus er nede eller fraværende, og termostater må kunne betjenes direkte ved behov. Derfor hadde jeg nok valgt å legge kabler for styring av aktuatorer direkte fra termostat isteden, dersom jeg skulle ha gjort dette på nytt. Hos meg har den trådløse tilkoblingen med z-wave vist seg å enkelte ganger gjøre feil (termostat er på, aktuator er av f.eks).