Jump to content
  • Sign Up
Støtt hjemmeautomasjon.no!

CAT6 fra kaldloft til etasje


madsun

Recommended Posts

Hei dere, nå stusser jeg fælt. Skal trekke kabler over kaldloft og ned i etasjene (jada, switchen står i kjeller, men apéne står i taket). Beste løsning for å få til dette er å borre hull og i etasjeskille, men hva bruker jeg får å få et overgang til 16mm k-rør i kaldloftet og lite synlig rør/kabel i etasjen? 

 

Hilsen Håkon

Link to comment
Share on other sites

Da henger jeg ikke med.

 

På kaldloftet legger du trekkerør Ø16mm. Når du skal synlig på vegg synes jeg det er penest å bruke kabelkanal som du legger kablene i, om du ikke har en vegg du kan gå i eller et stedbygd garderobeskap etc.

 

Så lenge du har tilkomst til rørene kan du kappe de på kaldloftet og gå igjennom etasjeskiller med kun kabler.

Link to comment
Share on other sites

Du trenger strengt tatt ikke K-rør til eth-kabel. Du kan fint bare bruke TC-klammer eller tilsvarende til å legge opp kablene på loftet og så borre hull i eksakt størrelse ned i etasjene. Du kan også trekke eth-kabelen mellom isolasjonen og himlingsplatene uten å ha et rør rundt. Det er ingen brannfare forbundet med dette.
Med mindre du har HELT andre nettvaner enn meg, da ;) 

Link to comment
Share on other sites

Usikker på om jeg skal si noe om dette eller ikke, men.... Litt avhengig av hvor godt isolert det kaldloftet er, så er det mulig du skal levne en liten tanke til fuktsperra også. Sørg gjerne for at den er tett rundt kabelhullet.  Ellers har du fort en liten muggfarm der.

 

Ellers ville jeg også bare dratt kabelen gjennom et minst mulig hull i platene, og evt inn i et rør på den usynlige siden hvis ønskelig/nødvendig.  Utførselsen er vel egentlig mest avhengig av kabelføringen videre på den sylige siden.  Hvis du legger åpen kabel på vegg eller himling så vil jo ikke et hull i himlingsplata der dette ser mest naturlig ut være spesielt prangende.

 

Forstår det slik at du uansett har behov for å føre kabler nedover, men har du vurdert å plassere AP for den øverste etasjen oppe på kaldloftet? Gjorde det på hytta og angrer ikke.  Installasjonen blir ikke mer usynlig enn det.  Og dekningsmessig så spiller det jo ikke noen som helst rolle med noen få cm glava og noen tynne plater mellom.  Hadde uansett tenkt å trekke ethernet-kablene via kaldloftet.  Droppet bare å trekke dem ned igjen der APene skulle være.  Bruker PoE, så trenger ikke tenke på strøm-opplegg på loftet.

Link to comment
Share on other sites

Hoi, supre svar. Det må å la AP ligge over himling var ikke så dumt egentlig, men skal isoleres slik at det blir 40 cm der oppe, så har ikke lyst til å legge ap der oppe. Strøm får de allerede via en PoE switch i kjelleren, så det er ivaretatt. Utfordring er som Bjørn skriver dampsperre, også har det dukket opp et annet pussig fenomen, nemlig lyd i k-rørene. Dette kommer nok av at det balanserte ventilasjonsanlegget skaper trekk, og at det ene AP pt er plassert like ved en ventil. 

 

Så spørsmålet er: Hvordan få en god gjennomføring fra kaldloft til himling? Har sett på gjennomføring- og skapmuffer, men de er ikke lange nok til å feste gjennom himlingen

 

Episk tegning;

image.thumb.png.bd49a152a0f32e83ee81ae15c5c05a3b.png

Noe slikt, en skapmuffe kunne vært brukt hvis de hadde hatt større dimensjoner på mutter

image.png.9645dc2016e650ae21a79f1e267428b1.png

Link to comment
Share on other sites

Du trenger ikke å feste rørert i selve himlingen. Du kan klare det fast i bjlelkelaget rett over himlingen med LETTI-KLAMMER eller tilsvarende. Evt. kubb inn en trebit mellom bjelkene hvis du har behov for å ha røret et sted mellom to bjelker. 

 

Med tanke på fukt så er det enkleste å bruke dampsperretape, f.eks. Tesa Seal Flex, og tape rundt røret mot dampsperreplasten. 

 

For å unngå ulyd må du bare tette røret i den ene enden. Enten med tape eller med akryl/silikon-teningsmasse.

Link to comment
Share on other sites

Kranglefant skrev (1 time siden):

Du trenger ikke å feste rørert i selve himlingen. Du kan klare det fast i bjlelkelaget rett over himlingen med LETTI-KLAMMER eller tilsvarende. Evt. kubb inn en trebit mellom bjelkene hvis du har behov for å ha røret et sted mellom to bjelker. 

 

Med tanke på fukt så er det enkleste å bruke dampsperretape, f.eks. Tesa Seal Flex, og tape rundt røret mot dampsperreplasten. 

 

For å unngå ulyd må du bare tette røret i den ene enden. Enten med tape eller med akryl/silikon-teningsmasse.

Supert, da går jeg for det. Har haugevis at Letti-klemmer liggende, er jo det jeg har brukt i selve strekket. Dampsperretape har jeg også :) Ulyd har jeg allerede fått til, så får tette litt :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...