Gå til innhold
  • Bli medlem
Støtt hjemmeautomasjon! 🥇🥈🥉

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Hei, Super tråd.. Jeg har nettopp fått beskjeden selv om mnd abonnement. 3 mnd inn og kjempefornøyd med futurehome, men det var også pga. at dette var en abonnementfri løsning. Var også litt usikker på om den dekket nok smartprodukter til mitt bruk, men lot det gå pga. at det fungerte feilfritt. Nå som vi er der vi er så ser jeg også på Smart assistant Green som introduction for dummys til smarthus. Ser du snakker om Zigbee enheter vs denne. Har du forsøkt wifi med OCPP som vistnok skal være støttet av smartladeren blant annet? Merk jeg er helt nuub på dette, så korriger meg om jeg og AI'n er helt på villspor... 😛
  3. I dag
  4. Ta en titt på Shelly sine produkter også. De har flere gode piller/pucker og på de som er i plus serien kan man sette på en modul som gir mulighet til å koble på sensorer. Og siden Shelly plus (og de fleste andre) er basert på ESP32 kan du bruke flere av de sensorene du allerede har planlagt å bruke. Den store fordelen er at Shelly enhetene er laget og godkjent for tilkobling til 230v (de er i alle fall merket og selges bl.a. av Elektroimportøren). Dette løste mitt behov for en sensor tilkoblet strøm som gir kontroll på når ytterdøren blir åpnet. Jeg ønsket skjult montering og tilkobling til strøm, ikke batteri og var i prosess med å frigjøre meg fra Verisure, trengte derfor en ny sensor. Ved inngangsdøren har jeg termostaten til gulvvarme i vindfanget som jeg ønsket å montere strømmåler på. Jeg fikk derfor montert en Shelly Plus 1 PM som er koblet inn på tilførselen til gulvtermostaten og så plugget jeg en Shelly Plus Add-On på den. Add-on blir forsynt med svakstrøm (3,3 V DC) fra Plus enheten den plugges på. Deretter var den enkelt å koble en magnetkontakt til den ene egnede inngangen på Add-On (Den støtter flere enheter, men kun en av denne typen). Shelly sine enheter har lokalt web grensesnitt og kan settes opp til å fungere kun lokalt, frakoblet Shelly sin skytjenesten, om du ønsker det. Og liker du ikke Shelly sin programvare ser det ut til at du kan overskrive den med ESPHome (gammel, men ut fra kommentarene fortsatt gyldig sak): https://community.home-assistant.io/t/shelly-plus-1-flashing-and-setup-guide-tutorial/490396 Må legge til at det er et ambisiøst og spennende prosjekt du drar i gang. Jeg håper du lykkes og kommer til å følge med på denne tråden. 😀
  5. Ja, ja det var det
  6. Hei og takk for sist! Og til alle som har brukt diverse sTech homeseer plugins, beklager! Jeg gikk tom for tid og har ikke hatt homeseer på en god stund så derav ingen oppdateringer av plugins 😕 Bygger nytt hus om dagen, og da jeg skulle velge nytt system bestemte jeg meg for å gå for den store drømmen: Lage eget system helt i fra scratch. Planen er å lage billige sensorer med ESP32 og kina sensorer, og for alt med "høyspent" blir det hyllevare med åpent Api(trenger hjelp til å finne gode produkter her! Ser på sonoff for øyeblikket, kan det være noe?). Planen er å lage noe ala dette: Altså ett lass av C# console Klienter som snakker med en C# server via TCP, helt sikker på at det blir flere etterhvert. Så blir det en "app" laget i .NET MAUI slik at jeg kan bruke det på flere teknologier men i utganspunktet på android og iOs. Jeg er helt i startfasen og har laget en simpel sensor med temp og fuktighet(dht11) og lyssensor. Ikke veldig spennende men er iallefall i gang. Pr dags dato ser det slik ut, og følger ikke en typisk "nettverksprogrammering struktur", enda. Gjort det litt enkelt nå i starten for å komme i gang: Appen ser for tiden slik ut på windows maskin: Og slik på android: Planen videre er å begynne å teste lysstyring/høyvolt og tenker å kjøpe meg no sonoff greier for å teste. Men tar gjerne i mot tips til andre leverandører som har åpent og bra Api, er stabilt og bra og gjerne har en ok pris. Kommer til å fortsette å oppdatere etterhvert som systemet vokser og endrer seg 🙂
  7. Det hadde vært fint om den kunne brukes til noe. Jeg får snart en v2 til overs om noen trenger en å teste på. Men jeg fikk aldri zigbee enheter til å fungere med den. Prøvde noe Aquara temp sensorer som sto på lista over godkjente enheter.
  8. Setter veldig pris på bidragene i denne tråden 😊👍🏼 Får mye konstruktiv og nyttig informasjon og lærer stadig noe. Setter spesielt pris på linker både til produkter og på info og fremgangsmåter. Det er mye god spisskompetanse på forum som er en uvurderlig hjelp.
  9. Her var det litt mer IO-kjøtt, inkludert den magiske "transfer" AES-nøkkelen som trengs for å pare en fjernkontroll: https://github.com/Velocet/iown-homecontrol/ Ikke helt fiks ferdige greier, men det er nå håp
  10. Absoulutt ikke nødvendig med nabu casa, jeg kjører hytta uten og hjemme med, synes i grunnen ikke det har vært noen forsskjell i stabilitet. Men er veldig enkelt å sette opp nabu og jeg ønsker å støtte jobben de gjør.
  11. Kjipt. IO har jo utgangspunktet en stor fordel ved toveis kommunikasjon, men det hjelper jo ikke stort hvis det bare virker gjennom en sky. Hvemfaen trenger skyer når de har solskjerming? Har ikke lest dette ennå, men det ser da halvveis lovende ut: https://deralchemist.wordpress.com/2021/05/10/reverse-engineering-remote-controlled-somfy-blinds-part-1/ Ellers er jeg ytterst imponert over hvor bra ESPSomfy-RTS funker når jeg først har fått mappet sensorer og fjernkontroller riktig i forhold til hva motorene er programmert med. Eliminerer langt på veg behovet for toveis kommunikasjon. Var litt forvirret i starten fordi det var så veldig mange sensorer som rapporterte data hele tiden. Slik er det når alle naboene har samme system. Kanskje like greit at jeg gikk for den lille antennen 🙂
  12. Driver og lager samme type oppsett, men får ikke hverken nye HeatIT eller gamle Probata til å funke. Hverken med gammel 24 AC eller ny, på ett probata sa det poff og stemplet forsvant inn og røyken kom ut. Med HeatIt aktuatorene skjer ingenting, samme med 4-5 andre probata. Er det lang forsinkelse og jeg som er utålmodig?
  13. Klart den løsningen også KAN forsvinne men så lenge Tailscale lever så skal det være gratis for personlig bruk, se den lappen jeg limte inn noen innlegg lengre oppe, klar tekst det... (og litt derfor jeg limte den inn i tilfelle de finner på å endre vilkårene). Der vil alltid finnes en eller annen VPN løsning som som vil gjøre jobben... Jeg har brukt OpenVPN tidligere og den gjør for så vidt samme jobben men er langt mer knotete både i bruk og oppsett. 100 enheter regner jeg med er RIKELIG for minst 99% av brukerene her. Jeg mener jeg har et litt komplisert/stort anlegg og har pt. 14 enheter registrert i Tailscale. Installasjon av Tailscale i Home Assistant er beskrevet her: https://www.home-assistant.io/integrations/tailscale/ og her https://tailscale.com/blog/remotely-access-home-assistant For andre enheter er det svært beint fram...
  14. Helt klart nei. Nabu Casa er i alle tilfeller frivillig og det finnes alternativer. Men Nabu Casa er lettvindt og er definitivt ikke "penger ut av vinduet"
  15. Home Assistant i seg selv er grunnleggende gratis og fritt å bruke, gammel PC man har liggende, og egen tid, så er man igang. 0kr. Men for å legge til Zigbee, Zwave må man ha USB-dongler som koster litt. NabuCasa har laget Home Assistant Green, ferdiginstallert tilgang til HomeAssistant. NabuCasa har Skyløsningen, auto ekstern backup og har hardware som, Home Assistant Green, SkyConnect, Voiceassistant. Paraplyen over det hele heter Open Home Fondation. VPN'er, endrende ipadresser, restarter og strømbrudd og ikke minst at ikke er enkelt å sette opp, gjør diverse egne løsninger for ekstern tilgang litt vanskelig, og ustabilt. Da betaler jeg heller for Home Assistant Cloud levert av NabuCasa, gjør det helt problemfritt.
  16. Betyr det at en må ha Casa løsningen om en kjøper den som er linket over her? Slik jeg forstod det så var poenget med den at HA var ferdig installert. Samt at den har strømforsyning og kabinett.
  17. Dette høres bra ut, men er vel en løsning som kan forsvinne det også? Men da kan en vel finne en ny løsning…. 100 enheter holder veldig bra for meg 😇 Oppsettet har i dag 11 enheter. Men fjernstyring er helt essensielt på en hytte. Driftssikkerhet også selvfølgelig.
  18. Nabu Casa er 75 euro i året eller 7,5Euro i mnd. Pengene går til Home Assistant prosjektet og utvikling med månedlige lanseringer av funksjoner og integrasjoner. Man får problemfri ekstern tilgang, 5Gb backup plass med automatisk backup og funksjoner som alexa, google voice, Jeg betaler gladelig til NabuCasa.
  19. https://www.nabucasa.com/ Nabu Casa er ikke Home Assistant, men er veldig relaterte. Home Assistant er gratis i bruk. Det Nabu Casa tilbyr er en lettvindt fjerntilgang. Du kan få til det samme med andre løsninger som feks det @SveinHa nevner.
  20. Jeg er vel ikke den beste til å svare, men siden det er min tråd og du har nyttige innspill prøver jeg på noen. Abbonnementskravet er tvilsomt, men antageligvis lovlig siden firmaet er konkurs og kravet måtte i så fall rettes til boet. Der er dekning for et slikt krav svært lavt prioritert. At det er dårlig og fører til kundeflukt er nok tatt med i vurderingen. Så måten vi kunder kan si fra på er å ikke betale abonnementet. I e-posten fra FHSD oppgir de at de har 70 000 kunder. Men det er 1200x som gir 84 millioner som er en vesentlig inntekt! Men jeg liker ikke måten de har gjort det på og kommer til å velge en annen løsning. Du nevner Nabu tilknytning, hva er kostnaden der? Sto ikke noe tydelig om dette på Kjell&co hvor jeg så på Nabu Casa Home Assistent Green.
  21. Den drar i alle fall min 8 år gamle 1 1/2" ventil greit
  22. Har vurdert en sånn løsning @SveinHa. Stoppekranen krever litt moment for å dra over. Er disse sterke nok for en vanlig 10 år gammel stoppekran?
  23. Tailscale er jo en superelegant løsning som vil virke på alle system og gratis for privat bruk på opptil 100 enheter. Hver enkelt enhet får sin egen globale IPV4 og IPV6 adresse i tillegg til et mer "huskbart" navn som <enhet>.<din TailscaleID>.ts.net
  24. Der skal normalt ikke være noe lyd i en magnetventil men om den brummer litt så betyr ikke det nødvendigvis at den er i ferd med å streike...men det kan jo være irriterende... Brumming i elektrisk utstyr skjer bare med vekselstrøm så en 12/24V DC ventil vil garantert være lydløs. Jeg har en ZWave motor på min hovedvannkran: Styres via hjemmeautomasjonen av et par lekkasjesensorer. Ikke akkurat FG-godkjent men vil hindre stor vannskade om uhellet skulle være ute... Et par poeng å tenke over med styrt hovedvannkran: Hva skjer ved strømbrudd? Vanlige magnetventiler vil stenge og er det greit å miste vannet om strømmen skulle bli borte lenge? Den jeg har valgt blir stående der den stod da strømmen forsvant (men der finnes varianter som stenger ved strømbrudd). Har du husbrannslange så sørg for at den er koblet utenom automatventilen. Skulle du trenge brannslangen så er det ikke så greit om vannet forsvinner midt i en brannslukking...
  25. Jeg har 11 FH installasjoner jeg "server" for kunder. Kundene er selvfølgelig lite imponert over å måtte betale 12000kr i et 10års perspektiv... Er abonnementskravet til FH lovlig? Hvis man ikke betaler, låses ALL funksjonalitet ned, som kunder har kjøpt i et engangskjøp til eie. "Du kjøpe en BIL for 7år siden, men nå låser vi ned bilen din, du ikke lov å kjøre bilen du betalte for, uten å betale oss bilens kjøpspris pr år fremover." Ekstern tilgang kan de ta betaling for, jeg skjønner de trenger penger inn, men å låse lokal tilgang og lokale automasjoner er som å skyte kundene sine i hodet... Også kalt utpressing. Jeg lurer på hvilke alternativer vi egentlig har som ikke har betaling for ekstern tilgang? Home Assistant HA som jeg bruker selv har NabuCasa kostnad for enkel ekstern tilgang med backup. Homey koster penger pr mnd og for backup? Homey Pro er kostnadsfri? eller må man kjøpe moduler og ekstern tilgang også her? Men ingen koster 99kr mnd... Jeg har litt lyst til å tilby kundene HA green / yellow, men tenker jeg da blir sittende på dugnad å hjelpe kunder i evig tid fremover... Styring av elbillader og laster mot strømpris og maksforbruk er for all del enkelt i FH, folk fikk det til... I HA er det ikke brukervennlig eller intuitivt å sette opp slike ting for de uinteresserte. FH har satt oss som solgte hubben i dårlig lys å uten videre informasjon så vidt jeg skjønner også kutter servicetilgangen vår til å eksternt hjelpe våre kunder. (til de som ikke betaler.) Skal FH få 12000kr i 10års perspektiv fordi vi ikke har alternativer? Si de har 200.000 hubber *1200kr= 240 millioner kroner inn PR ÅR.
  26. Denne magnetventilen, er den lydløs i både åpen og lukket modus? Jeg har en magnetventil (Danfoss?) som durer litt i lukket modus, usikker på om det er en holdbar løsning over tid. Tror kanskje det kan være noe "støy" i magnetspolene. Hvilken variant har du?
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Vi har plassert informasjonskapsler/cookies på din enhet for å gjøre denne siden bedre. Du kan justere dine innstillinger for informasjonskapsler, ellers vil vi anta at dette er ok for deg.