All aktivitet
Denne strømmen auto-oppdateres
- Siste time
-
Tore Bj ble medlem
- I dag
-
Offpiste begynte å følge Fuktstyring av 0-10V EC avsugsvifte over tak
-
Shelly har noen 0-10V produkter.
-
Leste vist litt fort.
-
Ja. Det er den jeg nevnte i spørsmålet mitt om noen har erfaring med dem.
-
Ja. Det er den jeg nevnte i spørsmålet mitt om noen har erfaring med dem.
-
Godt poeng. Jeg catchet ikke at de solgte en litt annen modell. Jeg tenkte på denne: https://www.vilpe.com/sv/product/eco160p-500-flow-takflakt/ "Uppåtblåsande och energieffektiv isolerad takfläkt med FLOW-hatt och med EC-motor, styrs via extern 0-10 V styrsignal (från DUC, VILPE extern ECo-Controller eller VILPE ECo Ideal Wireless)." I følge AI: " An EC (Electronically Commutated) motor in a fan is a high-efficiency, brushless DC motor that operates on AC input power but converts it to DC, allowing it to use onboard electronics for precise speed control and significantly reduced energy consumption. EC motors (also known as BLDC motors) typically use permanent magnets in the rotor to achieve up to 90% efficiency and are often found in HVAC, cooling, and ventilation systems, using up to 50% less electricity than traditional AC motors. "
-
Einar begynte å følge Fuktstyring av 0-10V EC avsugsvifte over tak
-
Jeg antar at du med "EC Motor" mener en børsteløs 3-fas motor. Men den du linker til reklamerer ikke med hastighetsregulering. Har du vurdert PWM styring? Da tenker jeg ikke på hurtig PWM som man vanligvis tenker på. Men PWM med lange perioder. Det brukes ofte på styring av vannbåren varme. Og en du antagelig allerede har: mikrobølgeovnen. Da trenger du bare spenningsforsyning til motoren. Ulempen er at om du hører motoren så vil den gå på-av i en hørbar syklus.
-
Ingen personlig erfaring, men denne skal ha ZigBee: https://ledvance.com/no-no/profesjonell-belysning/produkter/lyskilder/led-lysror/led-lysror-systemer/tilkoblet-systemkomponenter-til-led-lysror/led-lysror-for-elektromagnetisk-kontrollutstyr-ccg-fungerer-med-tilkoblede-sensorer--knussikker-c247540?productId=260913 4099854144431_LED_TUBE_T8_EM_CONNECTED_600_mm_7.5W_830_no.pdf
- I går
-
nobø connect Dårlig valg av Nobø/Glen Dimplex å kun støtte Futurehome!
MrBacardi svarte på JKK sitt emne i Futurehome
Noen som har lekt seg litt med kommandoer over zigbee på en Nobø SPC-IZB ovn-termostat? Jeg har oppgradert en av de gamle ovnene i huset til en ny ovn med da den nye SPC-IZB-termostaten. Ovnen kobles rett opp i Home Assistant, men får kun opp generell informasjon om enheten og en av/på-knapp. Trenger en ny kontroll på modusen (Komfort/Øko/Borte), slik at jeg kan hekte denne ovnen på den eksisterende Nobø EcoHub-automatikken allerede integrert i HA via events. Så om noen har tips for hvordan man typisk går fram for å utvide kommandoer for en gitt zigbee-enhet så mottas tips med takk 🙂 Det nærmeste jeg kommer er den "global_scene_control"-attributten på enheten som virker som en mulig kandidat for å trigge modus.- 54 svar
-
- homey pro
- futurehome
-
(og 4 andre)
Merket med:
-
MrBacardi endret sitt profilbilde
-
dengie ble medlem
-
zimzallabim ble medlem
-
donnorman ble medlem
-
knutinh begynte å følge Fuktstyring av 0-10V EC avsugsvifte over tak
-
Jeg har i dag passiv ventilasjon, ønsker bedre inneklima. Ved å ha aktivt sug fra rommene med fuktig luft og dårlig lukt så vil jeg at ny luft skal hentes inn via ventiler i soverom og stue. Jeg har ikke ambisjoner om balansert ventilasjon. Ventilasjonssjakten går fra vaskerom/toalett i første etasje, via bad/toalett i andre etasje og gjennom skråtak til luftehette. Dvs jeg har ikke noe plass over badet til å sette inn en vifte. Følgelig tenker jeg på en vifte over tak inni samme luftehette som også inkluderer lufting av kloakk. F.eks denne (som later til å være produserte av Finske Vilpe men markedsført av bl.a. Thermex og Røroshetta): https://www.vvskupp.no/takvifte-e220p-svart-458397 Vifta må forsynes med 220V (dvs jeg må ha inn elektriker), og jeg tenkte å bruke blikkenslager til installasjon for å være sikker på at det blir vanntett. Muligens må jeg ha ny, større luftehette. Jeg håper å slippe å krabbe på taket en gang i året når jeg blir gammel for å fjerne støv eller bytte batteri... En slik vifte har EC motor, og jeg ønsker følgende regulering: 1. Et konstant avsug som skifter ut luften i huset med passe omløp. Denne bør være tilgjengelig for justering uten å måtte krabbe oppå taket 2. En fuktsensor ved dusj som øker viftehastigheten inntil fuktigheten er "lav nok" (p-regulator?). Jeg stoler ikke på at tenåringer husker å skru på en vifte, og det er unødvendig at vifta går for fullt om noen bare skal inn og børste tenner. Det hadde vært greit å slippe å legge en egen signalkabel mellom tak, fuktsensor og kontroller. Jeg har sett på denne løsningen fra Vilpe selv som er trådløs og inkluderer en fuktsensor, en kontroller og en styring som monteres ved selve viften: https://www.luftbutiken.se/varvtalsstyrning/8439-vilpe-eco-ideal-wireless.html Kontrollpakken koster endel (7600,- SEK) og jeg har bare funnet den i Sverige/Finland. Den ser også ut som om den er designet på 90-tallet som forsåvidt ikke er noe stort problem, men det betyr antagelig at mobil-integrasjon og integrasjon med mine separate systemer for Philips Hue, Adax panelovner, Mitsubishi varmepumpe eller Dreame robotstøvsuger utgår (usikker på om det er noe jeg egentlig trenger uansett). Kommentarer? Finnes det virkelig ikke en grei pakke for 0-10V vifte-regulering basert på fuktsensor tilgjengelig i Norge / til en bedre pris?
-
knutinh ble medlem
-
Ja knot er mildt sagt. Foreløpig bærer det mye alpha/beta preg over thread implementasjonen i HA. Man får ikke topologi, ikke mulig å se status enkelt på alt som er koblet til og fryktelig lite om nettverket sin status. Jeg har koblet alt tilbake i thread, men kjører det kun som ren test foreløpig siden det ikke er stabilt nok til bruk enda for min del. pærene kan settes i zigbee modus ved å skru de på 12 ganger. Start med å ha den avskrudd og så skru den på 12 ganger med korte avbrudd. Den 12 gangen så lar du den stå på og så blinker den i en spesiell sekvens før den kan legges til i zigbee nettverket. Reset lyset er blåaktig når den er klar for zigbee. Prosedyren for thread er tilsvarende, men 6ganger på.
-
Har du mer info/lenke til guide om dette? Har omsider fått lagt til pæra jeg kjøpte for å teste, men det er jo litt knot så det ville være mer praktisk å holde seg til zigbee...
-
Dette skar av i feil retning. Jeg gjentar: "Jeg er på jakt etter lysrør med Zigbee eller Z-Wave innebygd." Der "Innebygd" er stikkordet som gjør at jeg ikke trenger involvere en liktrekker og likevel ha et godkjent anlegg.
-
Svambo endret sitt profilbilde
- Siste uke
-
Har noen fått til å bruke Timmerflotte i zigbee nettverket? Kajplats pærene får jeg parret opp i zigbee nettverk når jeg resetter de med 12 klikk av/på i stede for 6klikk som er thread reset. Jeg har gitt opp thread for nå siden basic funksjonalitet som knytninger direkte på thread mangler i home assistant for nå og siden det mildt sagt er ustabilt og dårlig dekning hos meg. Kajplats pærene har god dekning på zigbee så det virke for å være en god måte å få brukt de nye smartdingsene deres om en stiller de tilbake til zigbee modus.
- 45 svar
-
- 1
-
-
Ikke hjemme med meg selv, men hos brodern. (og ikke i dag, men et prosjekt som har pågått noen måneder) overvåking av vann og kloakk i byggefeltet han bor i. Anlegget var fra 80-tallet og begynte å trøble. Det er 2 pumper som skal veksle, men releene som veksler sviktet og var vanskelig å oppdrive erstatning. Løsningen ble å bygge om styreskapet hvor det ble satt inn en Siemens Logo 8.4 PLS som har støtte for MQTT og styrer pumpene. MQTT kan integreres i PLS programmet og det er forholdsvis enkelt å hente ut data fra de ulike delene av logikken. for å overvåke driften av pumpestasjonene ble det satt inn en Home Assistant Green i huset til brodern. Siden pumpestasjonene ligger på forskjellige steder med vanskelighet til å legge nettverk mellom, ble det satt opp en PTMP trådløs bro fra ubiquiti (nanostation 5gHz). neste som skal skje når vannmagasinet tømmes neste gang, er å sette inn en ultrasonisk nivåmåler for å ha live oppdatering på vannstanden i magasinet.
-
Geir10 ble medlem
-
Hei,bare lurer om det er stor forespørsel på verisure klistremerker (har noen stk. til overs) ?
-
Namron komfyrvakt - planlagt oppgradering og støtte for Home Assistant?
SK2024 svarte på christbj sitt spørsmål i Spørsmål og svar
Jeg flyttet min Zigbee oppsett fra deCONZ til ZBT-2 og Z2M. Alt ser uk ok, og automasjon med kjøkkenvifte funker som før, men temperaturen oppdateres ikke av komfyrvakten, som forventet. Temperaturen oppdateres bare når man trykker på "Refresh" knappen i Z2M Exposes-fan. I deCONZ kunne jeg avstemme noen attribute periodisk, men z2m kan ikke det. Z2M "Reporing" kan ikke konfigureres også og returnerer en feil. Alt kan jeg gjøre er å lage en automasjon for å oppdatere temperaturen når platetoppen slås på. Komfyrvaktssensor rapporterer temperatur til PCU bare når det er strømforbruk på platetoppen, og glasskeramisk platetopp slår den seg av og på periodisk, så fungerer dette ok. -
Qubino Flush Dimmer, Z-Wave (med ekstra temperatursensor)
OlavT svarte på OlavT sitt emne i Kjøp / Salg
Solgt. -
OlavT begynte å følge Qubino Flush Dimmer, Z-Wave (med ekstra temperatursensor)
-
Selger en slik: Qubino Flush Dimmer, Z-Wave (med ekstra temperatursensor) | FINN-torget
-
Rapport om nye Namron (zigbee) panelovner og firmwarefiksønsk(er)
sbarmen svarte på Thomas Lundquist sitt spørsmål i Spørsmål og svar
Joda, jeg skjønner din problemstilling - men har ikke samme problem. Du ønsker å sende ballen videre og det skjønner jeg. -
Sebastian Casas ble medlem
-
Ny hardware betyr også ny installasjon. Jeg foretrekker å sette opp alt på nytt for å «kvitte meg med gammel moro», samt enheter, funksjoner og automasjoner som uansett ikke er i bruk. Det tar litt tid, men det er helt greit. Det er imidlertid alltid noe trøbbel med Z-Wave. Jeg får inn de fleste enhetene, men det er alltid noen som må konfigureres manuelt og intervjues på nytt. For eksempel ID Lock Touch 150-dørlåsen følger aldri med når jeg bytter til ny HA-installasjon. Fibaro-utstyr derimot har en tendens til å gli rett inn i nytt oppsett så snart Z-Wave er på plass. Hva kan dette skyldes? Det virker tilsynelatende tilfeldig. Jeg har også seks Elko brannalarmer som tidligere var svært enkle å integrere i HA, men nå får jeg «dead nodes» og klarer ikke å sette dem i reintervju. Har dere noen tips til dette? På forhånd takk.
-
Rapport om nye Namron (zigbee) panelovner og firmwarefiksønsk(er)
Thomas Lundquist svarte på Thomas Lundquist sitt spørsmål i Spørsmål og svar
> Høres ut som du har bestemt deg, så da er jo det greit Ser du ikke problemstillingen? Jeg håper de leser tråder i sitt eget delforum uten at jeg må mase. Men kommer til å sende det samme til Elektroimportøren sånn at det blir registrert der. De sender videre til Namron(-avdelingen?). -
det håndterer du med en jordfeilbryter
- 15 svar
-
- 1
-
-
Rapport om nye Namron (zigbee) panelovner og firmwarefiksønsk(er)
sbarmen svarte på Thomas Lundquist sitt spørsmål i Spørsmål og svar
Høres ut som du har bestemt deg, så da er jo det greit 🙂 Er sikkert greit å gi beskjed til @Namron - Arne eller @Namron - Pål så kan de ta dette med seg til utviklingsteamet for eventuell fremtidig firmware?
