GĂ„ til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har et stort behov for oversikt over enheter som er tomme for batteri, eller som ikke har gitt lyd fra seg pÄ urovekkende lenge. Jeg har ikke funnet noen god lÞsning for dette enda, sÄ derfor spÞr jeg om hjelp her. Jeg vil ha oversikt pÄ tvers av bÄde zigbee, z-wave med mer.

 

Jeg ser en mulighet er Ä lage sensor templates for hver og en av enhetene jeg vil overvÄke, som sjekker batteri status, og i tillegg last_updated. Dette er last resort, for jeg ser at det blir tungvindt Ä hÄndtere disse manuelt.

 

En annen variant er Ä overvÄke states, og gjÞre spÞrringer pÄ battery og last_updated pÄ tvers av en oppdatert database. Jeg bruker bÄde influxdb og mysql, og ser begge disse kan brukes. Men jeg sliter med at states gÄr pÄ entity nivÄ, og jeg vil ha oversikt over devices. Jeg vil og ha metadata knyttet til devices, og er usikker pÄ hvordan jeg skal fÄ til Ä legge inn det. F.eks. vil jeg gjerne fra en device som ikke har oppdatert status pÄ en stund kunne se hvilken type device det er [f.eks. Aeotec sensor] og hvilke type batteri [f.eks. CR124].

 

Det eneste av data jeg fÄr ut fra HA nÄ er states lista. FÄr pÄ sett og vis koblet sammen noen Z-wave entitetene fordi jeg merger alle med samme node_id, men vil gjerne ha det litt mer ryddig enn som sÄ. Det er kun states lista jeg fÄr ut, enten jeg bruker API-er, bruker hass objektet i lovelace, om jeg fÄr ut fra mqtt, fra mysql databasen, eller fra influxdb eksport.

 

Har heller ikke funnet noen god beskrivelse av datamodellen i HA. API-et er iallefall ganske dÄrlig dokumentert.

 

 

 

 

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nÄ og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nÄ for Ä poste med kontoen din.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn pĂ„ siden automatisk.   Vis som en ordinĂŠr lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   TĂžm tekstverktĂžy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Vi har plassert informasjonskapsler/cookies pÄ din enhet for Ä gjÞre denne siden bedre. Du kan justere dine innstillinger for informasjonskapsler, ellers vil vi anta at dette er ok for deg.